Mantolama eps,xps,taşyünü diye adlandırdığımız malzemelerin yapı kimyasalları ve gerekli yan ürünleri kullanarak bina yüzeyine yapıştırılması ve son katında boya yapılarak tamamlanır.

Bu aşamada; kullanılacak malzemeler şünlardır.

Mantolama levhası (eps)

Genişletilmiş ve sıkıştırılmış polistren köpük olarak geçer. Petrolden elde edilir, taneciklerin şişirilmesi ve yapışması sonucu elde edilir. Ağırlıklı olarak beyaz renkte üretilir, gri renkte olanlar ise karbonludur. Karbon yalıtkanlık değerini (lambda değeri) arttırır. %100 karbonlu olması tercih edilmeli. Karbon ısıl ışınları yansıtarak ısı iletkenliği azaltır.

Mantolama levhası(xps)

XPS (extruded polistiren) sert köpük yumuşatılmış hammaddenin içine şişirici ilave edilmesi ile köpük haline gelir, renkli olarak üretilebilir. Xps sert köpük olup sıva ve yapıştırıcı malzeme ile uyumu zordur, bu yüzden dökülmeler yaşanabilir. Yüzeyi pürüzsüzdür, yaşanan sıkıntılardan dolayı firmalar tek kanallı ve çift kanallı levhalar üretmeye başladılar. Ayrıca esnek olmadığından dolayı artçıl sarsıntılarda yüzeyden kopabiliyor. Levhanın duvardan kopması dübellerle engellenebilir, yalnız file ve sıvanın levhadan kopması malzemeler kalitesiz ise önlenemez.

Mantolama levhası (taşyünü)

Cam veya taşın eritildikten sonra lif haline getirilmesi ve bu liflerin bir arada tutulması için genellikle polimer bağlayıcıların kullanıldığı, açık gözenekli ısı yalıtım (mantolama) malzemesidir. Taş yünü yoğunluğu yüksek bir malzemedir, metrekare ağırlığı yüksek olduğundan ve uygulaması zor olduğundan dolayı eps kadar tercih edilmez. İşçiliği detaylı ve hassastır, mastar ayarında bir yüzey elde etmek zordur. Ağır olduğundan dolayı yapıştırma harcı ve dübelin kalitesiz kullanılması işin içinden çıkılamaz bir duruma getirir.

Mantolama yapıştırıcısı

Mantolama levhalarını (eps, xps veya taşyünü) ısı yalıtım (mantolama) sisteminde, düşey yüzeylere veya yatay yüzeylere (çıkmalarda) yapıştırılması amacı ile kullanılan polimer katkılı harçlardır. Özellikle taşyününde yapıştırma harcının çok kaliteli olması şarttır. Eksik dübelin kullanıldığı mantolama sistemlerinde yapıştırıcıya çok yük bineceğinden kaliteli ve doğru biçimde uygulanmalıdır. Levhaya uygulanırken çerçeve sistemi ile sürülmeli ve ortasına 3 nokta şeklinde uygulanmalı. Etkinliğini arttırmak için levha yapıştırıcı ile zemine direkt yaklaştırılmamalı, duvara bitiştirildikten sonra 10 cm kadar yana doğru kaydırılmalı.

Mantolama dubeli

Mantolama levhalarını (eps, xps veya taşyünü) ısı yalıtım (mantolama) düşey yüzeylere veya yatay yüzeylere (çıkmalarda) fiziksel olarak tutturmak için kullanılan sert plastikten imal edilen, levha köşelerine birer adet ve levha ortalarına ikişer adet gelecek şekilde m2 ye 6 adet gelecek şekilde monte edilen geniş başlı tutucu bir gereçtir..

Donatı filesi

Mantolama levhalarının (eps, xps veya taşyünü) üzerine kaplanan sıvada oluşacak çekme gerilmelerini karşılamak ve çatlamasını önlemek amacıyla kullanılan, göz boyutları en az 4 x 4 mm olan, genellikle cam elyafından dokunmuş sıva filesidir. Donatı filesinin kullanılmadığı kısımlarda genellikle çatlama ve dökülmeler görülmektedir. Genellikle filenin eksik kullanıldığı kısımlar pencere merkezleridir. File uygulanırken parçalar arasında boşluk kalmamalı ve üst üste bindirilmeli. Ayrıca mantolama uygulamasında yapılan hatalardan biri de file altına sıvanın ya konulmaması ya da eksik konulmasıdır, genellikle uygulamada çalışan kolayına geldiği için bunu yapmaktadır.

Mantolama sıvası

Mantolama levhalarının (eps, xps veya taşyünü) yüzeyde boşluksuz ve kesintisiz birleştirilmesi sonucu oluşan yüzeyin file ile birlikte (filenin üzerine ve altına uygulanan) sıvanması için kullanılan malzemedir. Bazı markalarda mantolama yapıştırıcısı, üretici firma tarafından önerilmiş ise bu amaçla kullanılabilir. Sıva ile levhaların üzerinde pürüzler ve boşluklar giderilir, mantolama yüzeyi düz ve dekoratif uygulanabilir hale getirilir. Sonrasında dekoratif kaplama ve uygulanır.

Dekoratif kaplama

Mantolama levhalarını (eps, xps veya taşyünü) ve mantolama sistemini ve binayı fiziksel etkenlerden ve atmosfer şartlarından korumak, dekoratif ve estetik görünüm kazandırmak amacıyla kullanılan son katman malzemeleridir. Sıvadan sonra uygulanır, son kat olduğundan çok detay ister ve hata kabul etmez. Çabuk kuruduğundan dolayı beklemelerde ek yerleri fark edilebilir. Bu yüzden uygulanacak cephenin belirli profesyonel ekipler tarafından aynı gün içerisinde bitirilmesi önemlidir. Ustadan ustaya da yüzeydeki pürüzler fark ettiğinden dolayı el işçiliği birbirine yakın çalışanların birlikte çalışması önerilir.

Fileli köşe profil

Mantolama sisteminde; bina köşeleri, pencere ve kapı merkezleri fiziksel darbelerden korumak ve sıva uygulamasında mastar görevi görmek üzere kullanılan alüminyum, pvc veya fileden imal edilmiş alkali ortama dayanıklı profillerdir. Kesinlikle fileli olmalıdır, bazı firmalar maliyetlerden kaçıp filesiz de kullanabilmektedir. Buna kesinlikle izin vermeyiniz, aksi halde çatlama ve dökülmeler kaçınılmazdır.

Boya akrilic esaslı bağlayıcılı kuvvetli dış cephe boyası