Kış aylarında dış ortamdaki soğuk havanın iç mekanlarda ısı kaybına neden olmasını; yaz aylarında ise dış ortamdaki sıcak havanın iç mekanda ısı artışına neden olmasını önlemek için özel malzemeler ile yüzeyler arası ısı transferini azaltma işlemine ısı yalıtımı denir.

Evimizi kış aylarında doğalgaz kömür gibi yakıtlar kullanarak ısıyı artırmaya yaz aylarında ise klima ve benzeri cihazlar ile ısıyı azaltmaya çalışırız. Tüm bu işlemleri yaparkende enerji ve maddi olarak tüketimler yaparız. Malesef ki bütün bu işlemleri yaparken ısı yalıtımı olmadığı için yarısından fazlasını boş yere harcamız oluruz.

Isı yalıtımında ki amaç enerjiyi yaşam şartlarımızdan taviz vererek tüketmek yerine enerjiyi mümkün olan en iyi verim şartlarında kullanmaktır. Yani az enerji az maliyet ve çevreye daha az zarar vererek sağlamanın adı ısı yalıtımıdır.

Yeterli ve doğru yalıtım yaşam alanınızdaki konfora katkıda bulunur binanızın korunmasına yardımcı olur korozyonu önler çevreye veren kirliliği azaltır insanlığı geleceği tehdit eden küresel ısınmaya engel olur milli değerlerimizin fazlaca tüketilmesini engeller binanıza dairenize değer katar.

Diğer bir deyişle ısı yalıtımı, binalarda maksimum tasarruf ve konfor sağlamanın en iyi yoludur.